Dlaczego warto studiować kierunki filologiczne

Na wybór filologii języka obcego jako swojej drogi w edukacji wyższej decyduje się spora liczba polskich studentów. Wybierają oni różne języki. Czasem skupiają się na bardziej uniwersalnej anglistyce czy germanistyce, a w innych przypadkach decydują się na języki dużo bardziej egzotyczne, takie jak chiński, arabski czy japoński.

Postanowiliśmy zapytać kilkoro znajomych absolwentów różnorodnych filologii, dlaczego zdecydowali się na taki właśnie kierunek studiów, czy żałują swojej decyzji i jak odnaleźli się na rynku pracy. Oto kilka najciekawszych odpowiedzi oraz wniosków.

Studiowanie filologii daje szansę na realizowanie pasji.

Malwina przyznaje, że już od czasów gimnazjum fascynowała się kulturą japońską. Dlatego wybór kierunku studiów wydał jej się oczywisty.

  • Kiedy byłam nastolatką czytałam bardzo dużo mangowych komiksów oraz oglądałam mnóstwo anime. Według mnie kultura japońska jest niezwykle fascynująca! Uznałam, że poznam ją jeszcze lepiej, kiedy nauczę się języka. Miałam to szczęście, że na uczelni w mojej mieście japonistyka debiutowała dokładnie w roku, kiedy zdawałam maturę, tak więc od razu wiedziałam na jakie studia pójdę!

Dzięki znajomości języków łatwiej można znaleźć pracę.

Krzysztof zdecydował się na studiowanie germanistyki z czysto prozaicznych powodów.

  • Wydawało mi się, że znajomość języka niemieckiego jest przydatna w wielu branżach. W końcu znając ten język, można na przykład tworzyć liczne dokumenty (takie jak na przykład te –  interpreti.pl/tlumaczenia-pisemne) na zlecenie firm i innych podmiotów, jak również pracować w miejscach, gdzie umiejętność porozumiewania się w języku obcym jest po prostu niezbędna

    Nigdy nie żałowałem studiowania filologii germańskiej, bo po opuszczeniu murów uczelni bardzo szybko znalazłem pracę bezpośrednio związaną z tym językiem.

Znając jeden język obcy, dużo szybciej nauczymy się kolejnych.

Kinga zawsze charakteryzowała się dużą ambicją. Ukończyła filologię angielską, ale umie się posługiwać również językiem niemieckim, szwedzkim oraz hiszpańskim.

  • Można powiedzieć, że ukończenie studiów filologicznych uświadomiło mi, jak bardzo pasjonująca może być nauka języków obcych. To właśnie dzięki nim łatwiej mi się było nauczyć, już bardziej samodzielnie, pozostałych języków. Mimo, że nie pochodzą one do końca z tej samej rodziny, pewne konstrukcje oraz wyrażenia stały się dla mnie prostsze do opanowania dzięki doskonałej znajomości języka angielskiego.

Znajomość języków obcych to w dzisiejszym świecie wartość sama w sobie.

Marcin do kwestii znajomości języków obcych podchodzi w sposób bardziej uniwersalny. Sam zdecydował się na studiowanie filologii szwedzkiej.

  • Moim zdaniem znajomość jakiegokolwiek języka obcego to w dzisiejszych czasach umiejętność tak niezbędna, jak czytanie czy liczenie podstawowych działań. Bez tego zamykamy sobie drogę do głębszego poznania innych kultur oraz możliwości zamieszkania w zupełnie innym miejscu, niż się urodziliśmy. W świecie coraz bardziej zaczyna się przecież cenić otwartość na innych oraz chęć do zmian, również tych lokacyjnych.