Kurs doskonalenia jazdy

Kurs na prawo jazdy ma nas przygotować do poruszania się w ruchu miejskim. Po to przechodzimy między innymi szkolenie teoretyczne dotyczące zasad panujących na drodze. Po to także uczymy się na placu manewrowym i ćwiczymy z instruktorem jazdę po mieście. Ale nie każda sytuacje da się przewidzieć. Kurs prawo jazdy musi nas przede wszystkim przygotować do tego, że poruszanie się samochodem wiąże się z szeregiem zagrożeń, na które możemy nie mieć wpływu. Cennik i ofertę jednej z firm poznamy pod adresem – www.naukajazdyrobex.com.pl/oferta-i-cennik/.

Bezpieczeństwo jazdy

Zasadniczą kwestią jest bezpieczeństwo jazdy. Osoby prowadzące samochód bardzo często podejmują decyzje, które mogą zaważyć na ich życiu, na życiu ich bliskich, a także osób trzecich. Musimy obserwować to co się dzieje i odpowiednio reagować.

Monika: „Coraz częściej zdarza mi się, że ktoś na drodze wymusza na moim pojeździe pierwszeństwo. Myślę, że taka sytuacja jest spowodowana przede wszystkim przez niewielkie umiejętności pozostałych kierowców. Osoby, które nie mają za dużego doświadczenie prowadzą samochód bardzo agresywnie, a to jest niebezpieczne dla wszystkich, zarówno dla pozostałych kierowców jak i dla pieszych. Muszą przyznać, że nie rozumiem postawy niektórych uczestników ruchu drogowego. Przewożą całe rodziny, małe dzieci, a zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie”.

Stan techniczny pojazdu

Bezpieczna jazda samochodem, to także kwestie związane ze stanem technicznym pojazdu. Brawura to jedna rzecz, ale auto nieprzygotowane na warunki drogowe, czy też mające słabe hamulce, to już inna sprawa. Jeżeli chcemy dotrzeć bezpiecznie do celu musimy dbać o takie elementarne sprawy jak stan ogumienia. Zużyty bieżnik nie trzyma tak dobrze jezdni, a to jest niestety groźne. Podobnie ważne są mocne światła, solidne hamulce, czy też sprawnie działające wycieraczki. Proszę wyobrazić sobie poruszanie się autostradą z duża prędkością bez dobrze działających wycieraczek. Widoczność w takiej sytuacji jest na tyle ograniczona, że o wypadek łatwo.

Sebastian, mechanik: „Pracując w zakładzie mechanicznym, zauważam pozytywny trend. Ludzie coraz częściej i chętniej decydują się na sezonowe przeglądy, które mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa samochodu. Podczas takiego przeglądu auto jest przeze mnie dokładnie kontrolowane sprawdzam między innymi stan ogumienia, ale też płyn hamulcowy, olej silnikowy i inne niezbędne parametry, odpowiedzialne w sposób bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy. Dawniej klienci odwiedzali mechanika jedynie kiedy się coś psuło lub w sytuacji, gdy konieczne było przeprowadzenie przeglądu. Aktualnie trend się zmienił. Dbamy nie tylko o zdrowie własne, ale całej rodziny. Auto dobrze przygotowane na zimę, to sprawna klimatyzacja, dobre opony, zimowy płyn w spryskiwaczu i w chłodnicy, a także sprawdzony akumulator. Nikt nie chce na męczyć się z odpaleniem pojazdu na większym mrozie. Wystarczy prosty test i można ustalić, czy nasz akumulator jest sprawny, czy wymaga wymiany. Im częściej kontrolujemy nasze auto, tym większa gwarancja, że będziemy jeździli bezpiecznie”.