Zawód – kosmetyczka i kosmetolog – branża kosmetyczna

Rozwój firm z branży kosmetycznej sprawia, że zapotrzebowanie na zawody takie jak kosmetyczka czy kosmetolog jest coraz większe. Właśnie dlatego duża część młodych ludzi właśnie w tym kierunku planuje się kształcić i zdobywać kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu. Jest to także odpowiedź na oczekiwania współczesnych klientów, którzy chętnie korzystają z usług kosmetycznych. Nie tylko potrzebują miejsca, w którym będą mogli zadbać o swój wygląd, ale także będą mogli liczyć na pomoc osoby kompetentnej i z ukierunkowanym wykształceniem. Nowo wykształcone kosmetyczki z powodzeniem znajdą zatrudnienie w takich miejscach jak salony urody, SPA czy ośrodki Wellness.

Nauka zawodu kosmetyczki

W ramach zajęć przeprowadzane są między innymi warsztaty z zakresu wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych twarzy. W trakcie nauki uczniowie zdobywają między innymi wiedzę teoretyczną z dziedzin takich jak:

 • biologia

 • chemia

 • anatomia

 • technologia kosmetyczna

 • stylizacje

 • wizaż

 • przedsiębiorczość

 • czy zasady BHP

Czas na praktykę

W skutecznym kształceniu wykwalifikowanych kosmetyczek liczy się nie tylko wiedza teoretyczna. Równie istotna jest także praktyka. Dlatego w ramach zajęć zalecane jest odbycie praktyk w salonach kosmetycznych. Podczas takiego szkolenia studenci maja realny kontakt z klientami i mogą przyjrzeć się funkcjonowaniu takiego salonu urody od „środka”.

Do obowiązków kosmetyczki należy między innymi:

 • udzielania rad w kwestii pielęgnacji urody

 • zaplanowanie kuracji pielęgnacyjnej

 • pielęgnacja ciała

 • pielęgnacja stóp i dłoni

 • depilacja

 • wykonywania makijażu (codziennego, wieczorowego czy ślubnego)

 • wykonywanie specjalistycznych zabiegów upiększających

 • polecanie kosmetyków do codziennej pielęgnacji

W ramach specjalistycznych szkoleń, które organizowane są przez specjalistyczne ośrodki można zapisać się także na kurs kosmetyki praktycznej. Z takiego kursu możemy wynieść cenną wiedzę na temat funkcjonowania salonu kosmetycznego. Jednocześnie dowiadujemy się jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy i włosów. Dowiaduje się również informacji o preparatach kosmetycznych oraz ich praktycznym zastosowaniu. Kolejne etapy szkolenia dotyczą między innymi zabiegów pielęgnacji oczu czy masażu kosmetycznego. Równie istotne okazują się także zabiegi pielęgnacyjne dłoni oraz zabiegi z zakresu odnowy biologicznej. Klienci chętnie umawiają się między innymi na depilację czy zabiegi liftingujące. Z pomocy kosmetyczki korzystają również osoby cierpiące na różne schorzenia skórne. Z tego względu profesjonalna kosmetyczka musi posiadać także wiedzę za zakresu kosmetologi leczniczej.

Zapisz się do szkoły kosmetycznej

Wiele młodych osób poszukujących swojej drogi zawodowej chce przede wszystkim rozwijać swoje pasje. Kierunek medycyny estetycznej wydaje się jak najbardziej przyszłościowy. Wiele szkół kształci profesjonalnych kosmetologów, którzy w tramach zajęć zdobywają nie tylko cenna wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. W ranach prowadzonych zajęć pozyskują informację między innymi na temat poszczególnych zabiegów z zakresu:

 • chirurgii estetycznej

 • medycyny estetycznej

 • czy zasad kwalifikacji pacjenta do danego zabiegu

Co więcej kosmetolog powinien również posiadać wiedzę i umiejętności w ramach pielęgnacji skóry po konkretnych zabiegach oraz w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej czynnikami chorobowymi. Szczegółów dotyczących specyfikacji zajęć na kierunku medycyny estetycznej możemy dowiedzieć się na stronie – https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&kod=WFa.KO2-MEK. W ten sposób przyszli kosmetolodzy mogą sprawdzić, jak będzie wyglądał ich dokładny proces kształcenia.

Dermatologia estetyczna – czym się zajmuje

Otóż dermatologia estetyczna w gruncie rzeczy zajmuje się nie tylko profilaktyką starzenia skóry. Największy nacisk kładzie między innymi na leczenie defektów skórnych takich jak chociażby blizny, zmiany potrądzikowe, zmiany naczyniowe, cellulit czy rozstępy. W przypadku medycyny estetycznej mowa jest już nie tylko o zabiegach poprawiających estetykę skóry, ale również dziedzinach takich jak ginekologia (laserowe leczenie nietrzymania moczu) czy stomatologia (implanty,wybielanie).

Rozwój technologiczny spowodował, że zabiegi dermatologii estetycznej stały się znacznie skuteczniejsze i co za tym idzie powszechniejsze. Aktualna ofertę jednej z klinik urody możemy sprawdzić na stronie – dermatologia estetyczna kraków. Tam dowiemy się między innymi, jakie zabiegi cieszą się największym zainteresowaniem. A zaliczają się do nich:

 • zabiegi laserowe

 • mezoterapia

 • usuwanie zmian skórnych

 • krioterapia

 • biopsja skóry

 • dermatoskopia

 • laser frakcyjny CO2

Wszelkiego rodzaju terapie laserowe wykorzystywane są w leczeniu foto-uszkodzeń czy zmian naczyniowych. Jednocześnie klientkami takich gabinetów urody są również panie, których celem jest między innymi usunięcie nadmiernego owłosienia, rozstępów, piegów czy nawet tatuaży.

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi zabieg laserem frakcyjnym CO2. Jest to bowiem jedna z najnowocześniejszych metod odmładzania skóry. Jej największą zaletą jest oczywiście brak konieczności długiej rekonwalescencji. Zdaniem lasera staje się zmniejszenie drobnych zmarszczek, korekta blizn potrądzikowych czy po prostu wyrównanie kolorytu skóry. Zdaniem dermatologów z takiego zabiegu upiększającego warto skorzystać po skończeniu 30 roku życia. W ten sposób możemy aktywnie stymulować proces odnowy skóry i sprawić, że nasza twarz stanie się jędrniejsza i bardziej napięta. Efekt odmłodzenia jest zatem gwarantowany.

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej są bezpieczne. Otóż dermatolodzy zgodnie przyznają, że każdy zabieg estetyczny niesie ze sobą jakieś ryzyko. Jednak skutki uboczne czy komplikacje pojawiają się wyjątkowo rzadko. Głównie ze względu na nowoczesne technologie wykorzystane w sprzęcie dermatologicznym oraz duże doświadczenia wiedza samych lekarzy w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków. Z drugiej strony zabiegi te mimo wszystko chętnie są wybierane głównie przez kobiety z niedoskonałościami ciała i skóry. Skorzystanie z zabiegu pozwala bowiem odzyskać pewność siebie i pozbyć się wszelkich kompleksów. Dlatego korzystanie z uroków dermatologi i estetycznej nie tylko wpływa na poprawę wyglądu zewnętrznego, ale także na poprawę samopoczucia.